ساخت سازه چادری

(1 رای)
اندازه قلم +

ساخت سازه های چادری

 

به دنبال تحلیل و تهیه الگوی برش، پارچه به وسیله دستگاه های دقیق برش داده می شود وبه وسیله ماشین جوش قطعات به هم جوش داده می شوند. تنظیم قطعات پارچه جهت دست یابی به فرم نهایی به روش های مختلفی امکان پذیر است که معمول ترین روش این است که لبه های قطعات به تدریج وارد keder  می شوند.

      

 

نمونه ای از پروفیل های نگهدارنده تکی و دوتایی

 

این سیستم از تکنولوژی بادبانها گرفته شده و به تدریج توسعه داده شده است. و تمامی پروفیل ها  از قطعات آلومینیومی ساخته می شوند.که می توانند به صورت مستقیم، قطعه ای و یا خمیده تهیه شوند. پروفیل های دوتایی (shotgun) معمولا به سازه نگهدارنده پیچ یا پرچ می شوند. پروفیل ها معمولا با اضافه کردن کلاهک بولت به پشت سوراخ ثابت می شوند.

ثابت کردن لبه های پارچه میان دو پروفیل فلزی از دیگر روش های پرکاربردی است که برای ثابت کردن پارچه به سازه نگهدارنده مورد استفاده قرار می گیرد. از این روش همچنین برای کلاهک سر سازه و گاهی نیز برای اتصال قسمت های مختلف و بزرگ تر پارچه استفاده می شود به این صورت که صفحات به قسمت بالا وپایین پارچه پیچ می شوند. 

اتصال قطعات پارچه به روش Clamping (اتصال به وسیله دو صفحه زیر و رو)

 

کابل ها

 

کابل ها به طور عمده در سازه های پارچه ای کششی هم به صورت پایدار کننده پارچه مورد استفاده قرار می گیرد و هم به صورت قسمتی از سیستم نگهدارنده سازه و در ترکیب یا پوسته پارچه ای برای ایجاد لبه های منحنی استفاده می شود. کابل ها معمولا از جنس فولاد ضد زنگ یا گالوانیزه تهیه می شوند و درون حفره های پارچه که به لبه ها جوش شده است، قرار می گیرند. در جایی که از PTFE پوشیده شده با شیشه استفاده می شود کابلها معمولا از بیرون به پارچه متصل می شوند. انتهای کابل هاو پارچه معمولا به صفحات نگدارنده انتهای پارچه متصل می شوند که نقش جمع آوری کننده بارها و انتقال آن ها به تکیه گاه را بر عهده دارد .

کابل های محدوده بیرونی پارچه

 

صفحات نگهدارنده پارچه (Membrane plates)

 

صفحات نگهدارنده معمولا اجزا مهم سازه ای، عملکردی و زیبایی برای سازه محسوب می شوند که تامین کننده چندین عملکرد می باشند. این اجزا بارهای منتقل شده از کابل ها را جمع آوری و توزیع می کند، پارچه را در مکان خودش ثابت نگه می دارد ومی تواند آب باران را جمع آوری و هدایت کند. به همان صورتی که این اجزا برای عملکردهای مختلف طراحی می شوند و از هندسه های متفاوتی برخوردارند اجزای شاخصی در سازه محسوب می شوند. اگرچه المان های متداولی در این نوع سازههامحسوب می شوند اما چیدمان این اجزاست که از اهمیت قابل ملاحظه ای برخوردار است.

 

 صفحات نگه دارنده پارچه در راس سازه با دیتیل های جمع کننده آب باران، مستحکم کننده لبه وناودان

 

پایه های نگهدارنده

 

پایه ها در بسیاری از فرم های سازه های پارچه ای کششی به عنوان اولین نگه دارنده ها ی پارچه و یا به عنوان جزئی از سازه نگه دارنده به کار می روند. در سازه های پارچه ای با فرم مخروطی (conic)  پایه ها دونقش عمده را به عهده دارند: برای تامین تکیه گاه سازه و همچنین به جهت تامین کشش پارچه. نگه دارنده های پارچه معمولا از طریق کلمپ (Clamping) کردن پارچه به حلقه های سر پارچه  در سازه قرار داده می شوند که به جای حلقه فرم های دیگری نیز می توانند قرار داده شوند.

سازه های پارچه ای با فرم مخروطی به طور کلی به وسیله قرار دادن یک پایه تلسکوپی شکل می گیرد که قسمت نوک پارچه قرا به سمت بالا کشیده و در موقعیتی که کشش به حد ایده آل می رسد، ثابت می شود.

 

                                                    

نگهدارنده سازه                                          پایه بالا رونده و سیستم جک (jacking)                                          پایه ثابت و کلمپ سر سازه

 

 

ناودانی

 

ناودانی های سازه های پارچه ای کششی در مراحل ابتدایی طراحی سازه می بایست در نظرگرفته شوند تا بتوان فرم و طرح سازه را کامل تلقی کرد. دیتیل ها و وسایل به نسبت زیادی برای کنترل حرکتی پارچه، جمع آوری آب باران وچیدمان آن ها وجود دارد که می توان در این سازه ها از آن ها استفاده کرد. متداول ترین سیستم ناودانی سازه های پارچه ای به این صوت است که از محدوده بیرونی پارچه به کابل ها متصل می شود که آب را از طریق میله های قابل انعطاف که به سیستم فاضلاب  متصل است به صفحات نگهدارنده هدایت می کند.

 

 

کابل های مرزی پارچه صفحات را بالا نگه می دارند

 

درباره نویسنده

3282 مشاهده
Afzir

ساعت کاری سایت

  • شنبه - چهارشنبه: 9- 17
  • پنجشنبه: 9-12

تماس با ما

  • شماره تماس: 021-88503626
  • آدرس ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • خیابان بهشتی، خیابان مفتح، کوچه۱۲ ، پلاک ۱۱، واحد ۶
بالا